20 דברים שחשוב לדעת על מחלת צילאק

צליאק, מחלה אוטואימונית כרונית, שלא ניתן להחלים ממנה. נכון לרגע זה, אין תרופה לצליאק.
 1. צליאק היא מחלה אוטואימונית כרונית, כלומר אי אפשר להחלים ממנה. נכון לרגע זה, אין תרופה לצליאק. מספר חברות ברחבי העולם פועלות לפתח חיסון, או טיפול חיסוני אחר לצליאק, אך עד שנראה פריצת דרך מדעית גדולה, אין תרופה למחלת צליאק.
 2. 1 מכל 100 אנשים ברחבי העולם חולה בצליאק.
 3. לאנשים עם קרוב משפחה מדרגה ראשונה עם מחלת צליאק יש סיכוי של 1 ל-10 לפתח מחלת צליאק בעצמם.
 4. יותר ילדים חולים בצליאק מאשר קרוהן, קוליטיס כיבית וסיסטיק פיברוזיס גם יחד.
 5. מחלת צליאק יכולה להשפיע על כל איבר בגוף.
 6. הקפדה על תזונה נטולת גלוטן היא הטיפול היחיד לצליאק. עבור אנשים עם צליאק, דיאטה ללא גלוטן היא חובה, לא אפשרות. אם אנשים עם צליאק צורכים חלבוני חיטה, שיפון או שעורה הם מסתכנים בגרימת נזק חמור לבריאותם, כולל נזקי מעיים וסרטן פוטנציאלי, במיוחד בטווח הארוך. מחקרים מהעת האחרונה מראים שרוב האנשים עם צליאק מתחילים לראות ריפוי מעיים בשנה הראשונה או בשנה וחצי. הרוב המכריע של הצליאקים בדיאטה נטולת גלוטן מחלים מנזקים תוך שנתיים עד שלוש. ריפוי המעיים תואם בדרך כלל לריפוי בחלקים מושפעים אחרים של הגוף, כגון שיפורים במיקרו-ארכיטקטורת העצמות, נוירופתיה ואזורים אחרים של נזק הקשור לצליאק.
 7. כ-30% מהאנשים עם צליאק אינם מגיבים לתזונה נטולת גלוטן.
 8. לוקח בממוצע 6-10 שנים לאבחון צליאק מדויק.
 9. ללא אבחון בזמן, מחלת צליאק עלולה להוביל לסרטן המעי, סוכרת סוג 1, אוסטיאופורוזיס, מחלות בלוטת התריס, טרשת נפוצה, אנמיה, אי פוריות והפלות, אפילפסיה ועוד. אבחון נעשה על ידי בדיקת נוגדנים פשוטה. אם קיים חשש למחלת צליאק, יש לפנות לרופא המטפל. בדיקת דם לזיהוי נוגדנים מספיקה בדרך כלל כדי לשלול מחלת צליאק. אם הבדיקה חיובית, סביר להניח שרופא ימליץ על ביופסיה לאישור. מחקרים אחרונים מראים ששילוב של שתי בדיקות נוגדנים עשויות להיות טובות יותר מביופסיה.
 10. ישנם יותר מ-200 תסמינים הקשורים לצליאק. תסמינים שכיחים של מערכת העיכול כוללים נפיחות, שלשול, גזים, עצירות וכאבי מעיים לאחר צריכת חיטה, שעורה או שיפון. תסמינים בולטים אחרים יכולים לכלול עייפות, כאבי ראש, עלייה נמוכה במשקל ודיכאון. תסמיני צליאק שכיחים פחות כוללים אחד או יותר מהבאים: אנמיה, חרדה, פריחות בעור, אי פוריות, עצבנות, כאבי פרקים, פצעים חיוורים בפה, עצמות דקות, עקצוץ ו/או חוסר תחושה בידיים וברגליים.
 11. כ-60% מהילדים ו-41% מהמבוגרים עם צליאק הם א-סימפטומטיים, כלומר הם אינם חווים תסמינים חיצוניים כלל. עם זאת, כל מי שסובל מצליאק עדיין נמצא בסיכון לסיבוכים ארוכי טווח. רמת התסמינים או התלונות הקשורים לצליאק לא משתווה לרמת הנזק למעיים. תסמינים מועטים או חוסר תסמינים פירושו נזק מועט או ללא נזק למעיים. לאנשים יכולים להיות תסמיני צליאק חמורים, אך עם זאת נזק קל יחסית למעי, או להיפך, הם יכולים לסבול מתסמינים קלים ועדיין יסבלו מנזק רציני למעי – אבחנה נעשית על ידי ביופסיה.
 12. מחלת צליאק יכולה להתפתח בכל גיל לאחר שאנשים מתחילים לצרוך מזונות או תרופות המכילות גלוטן.
 13. ככל שגיל אבחון מחלת הצליאק מאוחר יותר, כך גדל הסיכוי לפתח הפרעה אוטואימונית נוספת.
 14. ישנם שני שלבים לאבחון מחלת צליאק: בדיקת דם ואנדוסקופיה.
 15. לאנשים עם צליאק יש שכיחות מוגברת של קוליטיס מיקרוסקופית ומחלות מעי דלקתיות (מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית).
 16. אנשים עם צליאק עשויים לסבול מאי סבילות ללקטוז ו/או פרוקטוז, את שניהם ניתן לאבחן על ידי בדיקת נשיפה.
 17. אנשים שאובחנו עם מחלת צליאק סובלים בדרך כלל ממחסור בסיבים, ברזל, סידן, מגנזיום, אבץ, חומצה פולית, ניאצין, ריבופלבין, ויטמין B12 וויטמין D.
 18. כל מוצר מזון המסומן "ללא גלוטן" אינו יכול להכיל יותר מ-20 חלקים למיליון של גלוטן, שהוא הסף הבטוח לצריכת גלוטן עבור אנשים עם צליאק.
 19. ככל שמתמידים בדיאטה ללא גלוטן, כך עלולים להפוך רגישים יותר לצריכת גלוטן בשוגג. זה לא נדיר שאנשים עם צליאק מבחינים שהרגישות שלהם לגלוטן עולה בשבועות ואפילו שנים אחרי שהם מוותרים על הגלוטן. המשמעות יכולה להיות שבליעת גלוטן בשוגג עלולה לגרום לתסמינים חמורים יותר מהתלונות המקוריות שלהם. עבור אנשים רבים, רגישות זו עשויה להתפוגג לאט ולרדת עם הזמן. עבור אחרים, הרגישות נשארת גבוהה ודורשת ערנות נוספת כדי לוודא שהמזון נטול גלוטן.
 20. אדם יכול להיות רגיש לגלוטן ולא לסבול ממחלת צליאק. חוקרים אישרו לאחרונה מצב הנקרא רגישות לגלוטן. אנשים עם מצב זה חווים תסמינים דמויי צליאק כאשר הם צורכים גלוטן. עם זאת, הם בדרך כלל לא יוצאים חיוביים לנוגדנים לגליאדין, ובדרך כלל יש להם ביופסיה נקייה, כך שאין להם נזק למעיים.

 

Sapete che il termine “tramezzino” venne coniato da https://italiafarma24.com Gabriele D'Annunzio o foille Scottature – Pomata Ustioni minori. Per perdere peso velocemente alcuni suggeriscono di fare le diete, l'uomo al contrario utilizza il sesso in modi differenti. Vasodilatatori naturali: funzionano davvero per erezione e di conseguenza, otterrai il tuo momento di gloria raggiungendo il piacere di un organo potenziato.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

אוהבים את בלוג המתכונים שלנו?!

הרשמו לניוזלטר של "קמח תמי"

ותזכו לקבל את כל המתכונים הכי שווים ראשונים!

שם
אימייל
לתחילת שיחה >>
צריכה עזרה?
היי שלום
איך אוכל לעזור?
דילוג לתוכן